مجمع اسلامی محبین اهل بیت (علیهم السلام)

جذب جوانان به آرمان‌های والای مکتب اسلام در دوران سیاه طاغوت هدف اصلی آغاز فعالیت‌های فرهنگی گروهی از جوانان در سال ۱۳۵۲ بود . در آن ایام دکتر احمد شجاعی دبیرکل بنیاد اسلامی محبین اهل بیت علیهم السلام با همراهی جمعی از دوستان و راهنمایی یکی از روحانیون عالیقدر گروهی را به نام هیئت المهدی بنا نهادند که فعالیت‌های مذهبی آن با وجود موانع و مشکلات فراوان تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت . پس از انقلاب فعالیت ها با شکل جدید و انسجام بیشتر قالب یک تشکیلات فرهنگی به عنوان مجموعه اسلامی المهدی (عج ) ادامه پیدا کرد .

سال ۱۳۷۰ فعالیت های اصلی مجمع در تهران تمرکز یافته و پس از ثبت مجموعه در سال ۱۳۷۴ و دریافت مجوزهای قانونی از وزارت کشور مجمع اسلامی محبین اهل بیت علیهم السلام با حمایت‌های مالی و معنوی آقای دکتر شجاعی رسماً آغاز به کار کرد. همزمان با گسترش فعالیت‌ها ،  شعبه ها و کانون های جدید مجمع در شهر و استان های مختلف کشور تاسیس گردید که دفتر اصلی این مجموعه در تهران می باشد .

هم اکنون شعبه های شیراز ، خرامه بوانات ، صفاشهر در استان فارس ، شعبه‌های باغین ، کرمان و کانون‌های لاله‌زار ، رباط و اندوهجرد در استان کرمان ،  شعبه نائین در استان اصفهان ، کانون کریمه اهل بیت علیهم السلام  و شهید علمدار در شهر قم و کانون‌های امام علی علیه السلام ، امام هادی علیه السلام و بقیه الله عجل الله تعالی فرجه الشریف درشهر تهران و کانون برازجان در استان بوشهر تحت نظر دفتر مرکزی مجمع فعالیت می کنند.

از اهم فعالیتهای این مجموعه مردم نهاد جذب اقشار مختلف در گروه سنی کودک ، نوجوان  و جوانان می باشد که پرورش آنها بر اساس مبانی تربیتی برخاسته از آیات و روایات اهل بیت علیهم السلام برنامه ریزی و طرح ریزی شده است .

لازم به ذکر است مجمع با خرید ، احداث و یا اجاره مکان هایی جهت انجام فعالیت های خود در شعب و کانون ها و با استفاده از ابزارها و قالب های تربیتی همچون هیئت ، هنر، ورزش ، اردو ، مشاوره ، انفاق و آموزش مهارتی به متربیان در راستای رسیدن به اهداف خود توانسته زمینه ای مساعد را برای نیل به اهداف عالی تربیتی خود فراهم سازد .

هم اکنون در چارت تشکیلاتی مجمع برای برنامه ریزی و اداره ی این تشکیلات چهار معاونت با شرح وظایف مشخص در نظر گرفته شده است که عمدتا در ستاد کارهای مربوط به خط دهی شعب همچنین فعالیتهای  نظارتی را دنبال می کنند.

سایر برنامه ها :

همچنین مجمع دارای  برنامه های مختلفی می باشد که در ذیل به تعدادی از آنها و اهدافشان اشاره می گردد:

1- برگزاری اجلاسیه :

هر ساله جهت بهره بری هر چه بیشتر از نیروهای انسانی ، هماهنگی برنامه های سالانه ، توجیه طرح ها و برنامه های جاری ، گزارش دهی و ایجاد انس و الفت بین اعضای مجمع جلساتی در یکی از استان ها برگزار می گرددکه کلیه اعضای هیئت امنا ، هیئت مدیره ، معاونین ، دبیران و مسئولین بخش های مجمع گرد هم آمده و به مدت سه روز جلسات منظمی را برگزار خواهند کرد .

2- برگزاری جشنواره ها و المپیادها با رویکرد تربیتی  :

این برنامه ها که عموما اعضای نوجوان و جوان در آن شرکت می کنند با رویکرد تربیت کادر و بالا بردن روحیه نشاط و معنویت در اعضای مجمع برگزار می شود .

حضور چشمگیر برترین های هر شعبه در جشنواره ها ، دیده شدن زحمات دبیران و مربیان ، ایجاد رقابت های سالم بین شعب با رویکرد های تربیتی ، بالابردن روحیه نشاط و معنویت در نیروها ، ایجاد حس سازمانی بین اعضا ، آشنایی با آداب و رسوم و بوم مناطق مختلف کشور ، بالا بردن روحیه اتحاد بین اعضا و …. از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره ها و المپیاد ها می باشد .